KARADENİZ YAYLADIR
ADIM ADIM ARTVİN VE RİZE YAYLALARI KAÇKAR ZİRVE OPSİYONLU (Kuzey rotası)
Çadır/Pansiyon Opsiyonlu
10 GÜNLÜK PROGRAM
22 Temmuz – 31 Temmuz 2022
Karadeniz yayladır. Her yaylasında, ovasında, dağında isimsiz şelaler, dereler ve göller olan Karadeniz’ in en güzel yerlerinde bir program hazırladık sizlere. Dünyanın en güzel yeridir Karadeniz ve yaylaları. İsviçre Alpleri fotoğraflarıyla karıştırılır güzelliği. Tabi ki daha güzeldir, dağları tepeleri. Etkinliğimiz kamplı ya da pansiyonlu olacaktır. Bir iki gün pansiyon bir iki gün kamplı olarak kalınabilir. Fakat pansiyonda kalacaklar bilgi vermelidirler. Ayarlamaları ona göre yapacağız. Kaldığımız yerler acente fiyatlarıyla kalacaklardır.
Birinci gün 23 Temmuz Cumartesi
Trabzon’da buluşuyoruz. Uçakla gelenlerle, otobüsle gelenleri aldıktan sonra yola Atatürk Köşküne gidiyoruz ve ardından yola koyuluyoruz. Borçka Karagöl’ e geliyoruz. O muhteşem Borçka Karagöl’ ü gezip yukarıda Klaskur yaylasına çıkıp kamp atıyoruz. Pansiyonda kalmak isteyenler pansiyonda kalacaklar.
İkinci gün 24 Temmuz Pazar
Borçka Karagöl’ e yukarıdan muhteşem bir panoramik manzara bakışını attıktan sonra yorucu bir yürüyüş bizi bekliyor, ancak bizlere bu yorgunluğu unutturacak muhteşem manzaralar eşliğinde adımlarımızı atıyoruz.
Erkenden hareket edecek, dağ yollarını kullanarak Klaskur’ dan, Sanat yaylası, Atanoğlu yaylasına sonra da Beyazsu yaylasına Artvin’in benzersiz dağları ve yaylalarını izleyerek gideceğiz. Grubun ve havanın durumuna göre yıldız gölüne uğrayacak, ve kampımızı burada kuracağız. Pansiyonda kalmak isteyenler pansiyonda kalacaklar.
Üçüncü gün 25 Temmuz Pazartesi
Beyazsu yaylasından güzel bir kahvaltıdan sonra asla terketmek istemeyeceğiniz Gorgit yaylasına ineceğiz. Efeler köyüne geçerek yaylaların ruhumuza kattıklarını kabul ettikten sonra oradan da yarısı Gürcistan toprakları içinde kalan, tarihi geçmişi olarak 2 ülkede yer alan Biyosfer alanı olan Macahell’ e kadar gideceğiz, gizli kalmış cennetten bir köşe gibi.
Burada kamp atacağız. İsteyen pansiyonda kalacak.
Dördüncü gün 26 Temmuz Salı
Bugün kampımızı kurduğumuz Macahel’ den yürüyerek Camili camisini sonra Maral köyüne, oradan da ziyaretçisi hiç eksik olmayan, Artvin’ in doğal güzelliklerinden biri olan Maral şelalesine gideceğiz. Yürüyüşümüz sonunda şelalede yüzmek var ona göre hazırlıklı olalım. Ardından Şavşat’a yola çıkacağız. Şavşat Karagöl’ de kamp atıyoruz. Pansiyonda kalmak isteyenler pansiyonda kalacaklar.
Beşinci Gün 27 Temmuz Çarşamba
Dünyanın en güzel göllerinden biri olan Şavşat Karagöl’ de uyanmanın hazzıyla programa devam ediyoruz. Programımızın en güzel yanı erken kalkmak. Yaylada zaten geç kalkma olasılığımız yok. 1 saat uyku 1 yıl gibi. İnsan dinç uyanıyor.
Kahvaltımızı yapıyoruz. Aracımızla Kirazlı köyüne geçiyoruz.
Muhteşem bir rotayı yürüyeceğimiz Suatan Şelalesi ve Tamara Kilisesi rotasını gerçekleştireceğiz. Herkesin yürüyebileceği muhteşem görseller içinde önce Tamara kilisesine ulaşacağız. Suya girebiliriz. O yüzden ona göre hazırlıklı gelelim.
Kamp ve pansiyonumuza dönüyoruz.
Altıncı gün 28 Temmuz Perşembe
Erken kalkıp kahvaltımızı yapıyoruz ve buzul göller olan Balıklıgöl/Şırata Gölleri yürüyüşümüzü gerçekleştiriyoruz. Bugün buzul göllerinde yüzeceğiz. Hazırlıklı olalım. Yürüyüş sonunda Balıklı gölde yemeğimiz hazır olacak. İsteyen balık isteyen köfte yiyecek. Çayımızı buzul gölün kenarında yapacağız. Burada ahududu ve böğürtlen toplayacağız.
Ardından Şavşat’ı gezeceğiz. Veliköy/Ciriddüzü/Efkar ve Seyir Tepelerini göreceğiz. Fakir Baykurt öğretmenlik yaptığı Şavşat’ta Efkar Tepesi anılarını topladığı bir kitaba ismini vermiş. Fakir Baykurt kitabı tanıtırken şöyle diyor. “Türkiye’nin uzak köşelerinden birinde, Şavşat’ta bir tepe vardır. Adı ‘Efkar tepesi’ dir. Bu tepeden bakınca bütün Türkiye resim gibi insanın önüne serilir. Bir yan alabildiğine yeşil, yeşil!…Bir yan, bilemiyeceğiniz kadar yoksul ve geri. Varlıklar içinde yokluk, olanaklar içinde kısır kısır döngüler…Korkunç bir çelişkidir bu…”
Şavşat Seyir tepesinin ardından Artvin’e giderek Dünyanın en büyük Atatürk heykelini göreceğiz. Buradan aracımızla gece yolculuğu yaparak Rize Ayder Yukarı Kavrun’a geçeceğiz.
Burada kamp/pansiyon yerleşmesinden sonra ertesi gün KARAR NOKTASI yapacağız.
Yedinci Gün 29 Temmuz Cuma
Bugün biraz geç kalkacağız yorgunluğumuzun gitmesi için. Karar Noktasında İsteyenler Kaçkar Zirve yapacak isteyen bölgenin en güzel yaylalarında yürüyecek.
Kaçkar Zirve programı
Kaçkar Dağı Kuzey Rotası tırmanışına katılmak isteyenlerle beraber Yukarı Kavrun yaylasında çadır ve kamp malzemelerimizi yanımıza alarak Mezovit (öküz) çayırına doğru hareket ediyoruz. (Yaklaşık 5 km) . Zirve tırmanışına başlamadan önce geceyi burada geçireceğiz.
Yürüyüş Programı
Ayder yaylasına varıp buradan Hazindag’ a yürüyeceğiz. Hazindag’ da kamp/pansiyon atacağız.
Dokuzuncu gün 30 Temmuz Cumartesi
Kaçkar Zirve Programı
Zirve tırmanışı için gece 4:30 gibi kalkacak ve yürüyüşe başlayacağız. Kayalarla bol bol muhatap olacağımız bu zirve rotası nispeten zorlu, heyecanlı, yorucu ve bol bol yükseklik hissini hissedeceğiniz bir tırmanış olacak. Zirve tırmanışına katılmayanlar ise Yalçın abinin orda lezzetli mi lezzetli mıhlama yiyerek(tırmanışçıların elma yiyerek güne başlayacaklarını düşünerek) güne başlayabilirler, bölgede bulunan Öküzyatağı, Derebaşı, Büyükdeniz, Karadeniz adıyla bilinen buzul gölleri (manzarasıyla görülmeye ve soğukluğuyla yüzmeye) gezebilirler. Göllerden herhangi birine girmeyi unutmayın, bu göllere girmekle ilgili bir atasözü var girmeyenler için söylenmiş, onuda orada belirtiriz.
Yürüyüş Programı
Kalktııktan sonra görseliyle sizi büyüleyecek Pokut ve Sal yaylalarını yürüyerek. Samistal’dan Aşağı Kavrun’ a ineceğiz. Aracımızla Huser yaylasına kamp/pansiyon atacağız.
Onuncu Gün 31 Temmuz Pazar
Araç Yukarı Kavrun’a zirve etkinliğinden başarıyla dönen grubu karşılarken biz Huser Yaylasından aşağıya Ayder’ e yürüyeceğiz. Ve iki grup Ayder’ de buluşacak.
Araçta buluşan grubumuzla Trabzon’a hareket edeceğiz ve bu muhteşem etkinlik son bulmuş olacak.
BİLGİ İÇİN:
İSMAİL KAYMAK: 0 532 777 91 16
FATİH SOLMAZ : 0 532 643 43 98
KATILIYORUMU İŞARETLEMEK ORGANİZASYONA KATILMAK ANLAMINA GELMİYOR. ARAYARAK KESİNLEŞTİRMENİZ GEREKMEKTEDİR.
ETKİNLİĞİMİZ ANKARA DAĞCILAR BİRLİĞİ KULÜBÜNÜN ETKİNLİĞİDİR. TAMAMEN SPORTİF BİR ETKİNLİKTİR.
TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU YAZ VE KIŞ YÜRÜYÜŞ LİDERİ : İSMAİL KAYMAK